EstLat kotkad

EOÜ ja Läti Looduse Fondi ühisprojekt "Kotkad riigipiire ei tunnista"

Ühenduses peitub jõud! Nii võiks kõlada Euroopa regionaalarengu fondi (ERDF) ESTLAT-programmi loosung. Muu hulgas otsustas fond rahastada Eesti Ornitoloogiaühingu ja Läti Looduse Fondi (Latvijas Dabas Fonds) ühisprojekti „Kotkad riigipiire ei tunnista“ (Eagles cross borders). 2011 suvel alanud ja kaks aastat kestva ettevõtmise peamisteks sihtliikideks on kala- ja merikotkas, kuid käsitlemist leiavad ka teised suuremad röövlinnud. Enamik tegevustest seostub liikide tutvustamisega, kuid kavas on ka näiteks kotkaste seire ja merikotka kaitse tegevuskava koostamine. Tööd toimuvad Lääne- ja Lõuna-Eesti maakondades (sh Tartu- ja Jõgevamaal) ning meiega piirnevates Läti rajoonides.
 

Lõppes projekt „Kotkad riigipiire ei tunnista“

Koos septembri kuuga lõppes ka Läti Looduse Fondi ja Eesti Ornitoloogiaühingu ühisprojekt „Kotkad riigipiire ei tunnista“. ESTLAT programmi ja KIK toel teostunud projekti laiemaks eesmärgiks oli kahe naaberriigi avalikkuse harimine linnukaitselistes küsimustes. Kitsamalt tegeldi enam kui kahe aasta vältel meri- ja kalakotka tutvustamise ja kaitse tegevustega. Projekti tulemusi kokku võttev lõpuseminar toimus 25. septembril Valga Kultuuri- ja Huvikeskuses.

Projekti EstLat kotkad lõpuseminari ettekanded

  1. Project Eagles Cross Borders summary of results. Jānis Ķuze - PDF
  2. White-tailed Eagle monitoring in Latvia in 2012-2013. Jānis Ķuze - PDF
  3. White-tailed Eagle monitoring in Estonia in 2012-2013. Renno Nellis - PDF

Kotkaseminar Valgas

25. septembril toimub Valga kultuuri- ja huvikeskuse ovaalsaalis (Kesk 1) seminar, kus räägitakse kala- ja merikotkastest. See sündmus lõpetab 2011. a. alanud EOÜ ja Läti Looduse Fondi ühisprojekti "Kotkad riigipiire ei tunnista". Seminar on ingliskeelne. Registreeruda tuleb hiljemalt 24. septembril. Lisainfo: urmas@kotkas.ee, 5034799.

Kalakotkastel pojad lendavad

Eesti kalakotkapesas Tartumaal on küll kolmest pojast kaks alles jäänud, aga mõlemad on lendama õppinud. Väikseim poeg suri teadmata põhjusel. Isalind Ilmar sai mullu augusti algul GPS saatja, aga vähem kui aasta hiljem see loobus meile andmeid saatmast. Proovisime Ilmarit püüda juba paar nädalat tagasi, aga siis oli tema kavalam. Nüüd tegime uue katse ja seekord kõik õnnestus - Ilmar lendas öösel üles seatud võrku.

Läti kalakotkastel pojad koorunud

Kuigi kevad oli suhteliselt hiline, saabus esimene kalakotkas Läti veebikaamera pessa märtsi lõpus ja nädal hiljem tuli ka paariline. Eesti veebikaameratest võis esimesi kalakotkaid näha kolm nädalat hiljem. Nii polegi kummaline, et Eestis muneti ka munad samapalju hiljem.  Läti kalakotkapesa kohta on enam infot meie projektipartneri kodulehel.

Varsti läheb kiireks!

Kui kotkaste söötmiskohal hakkab tasapisi vaiksemaks jääma, siis kotkaste endi tähelepanu tõmbab nüüd enam pesa ümber toimuv. Seda muidugi neil, kellel on oma pesa olemas. Ülejäänud pole kas veel huvilised või pole veel jõudnud oma kodu asutada. Üht niisugust merikotkast, kes võiks sel kevadel pesitsemisega alustada, saab näha ka ESTLAT Eagles projekti rändekaardil ringi liikumas.

Rändekaardi sügishooaeg on lõppenud

Sügisrände eel alustasime rändekaardil 23 linnuga, kellest 7 olid noorlinnud. Noorlindude osa on suur eelkõige sookurgede seas. Samas on hästi teada, et noortest suur osa ei jõua kunagi talvitsualadele, looduslik valik teeb oma töö. Nii on talvitusaladel meil võimalik näha kahte sookurge, Juula2 ja Ahja2. Nad mõlemad talvitavad tänavu Tuneesias, kuigi Ahja2 oli eelmisel talvel hoopis Türgis.

Merikotkaid on lihtsaim vaadelda veebi vahendusel

Nii nagu mullu talvel, saab ka tänavu vaadelda kotkaste talvisel toitmispaigal toimuvat otse reaalajas. Seda koos häälega, kuigi mikrofon asub toitmiskoha keskmest umbes 30m eemal. Platsile piiluma pääseb siit. Kotkaid hakati toiduga kohale meelitama juba novembri teisest poolest ja kaamerat proovisime käima saada esimest korda  detsembri algul. Kahjuks olid suve jooksul tekkinud mitmed tehnilised probleemid ja nii me ei saanudki pilti internetti enne kui 29. detsembri õhtul.

Novembri lõpus on valgust vähe

Välitööde hooaeg on pea-aegu läbi ja võimalust kokkuvõtteid teha sellevõrra enam. ESTLAT Eagles projekti meeskond ja ka mõned alltöövõtjad valmistuvad 27.-28. novembril toimuvaks projekti juhtgrupi koosolekuks.
Pilt mullusest juhtgrupi koosolekujärgsest eksursioonist. Aigars Kalvans räägib kalakotkaste Ilze ja Eriksi pesa juures tehispesade vajalikkusest. Foto: U.Sellis

Liida sisu