Tornide linnuvaatlus

Liigirikkaim linnuvaatlustorn asub Haapsalus

Haapsalu Linuvaatlustorn Laupäeval 13. mail toimus tornide linnuvaatluspäev, mil linnuvaatlejad selgitasid välja linnurikkaima vaatlustorni. 20 linnutorni konkurentsis võitis tänavu Haapsalu linnutorn, kus kohati 79 linnuliiki. Ühtekokku kuuldi-nähti 158 liiki linde. Seitsmendat korda toimunud tornide linnuvaatlus jääb meelde heade vaatlusoludega. Ilm oli päikeseline ja hea nähtavusega, nõrk tuul soodustas lindude rännet ja hõlbustas linnuhäälte kuulmist. Seepärast pakkus merelinnale Haapsalule tugevat konkurentsi ka sisemaal Lämmijärve kaldal asuv Lüübnitsa vaatlustorn, kus kohati 77 liiki. Kolmandale kohale jäi Vihasoo torn Lahemaal 70 linnuliigiga. 

Tornide linnuvaatluspäev 2017

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub kõiki linnuhuvilisi laupäeval, 13. mail tornide linnuvaatluspäevale. Üle Eesti ootavad huvilisi vaatlustornides kogenud linnutundjad, et üheskoos linde vaadelda ja määrata. See on hea võimalus, et parandada oma linnutundmise oskuseid ja suurepärane viis päeva alustamiseks. Tornide linnuvaatluspäeval saab osaleda ka omal käel. Selleks tuleb laupäeval minna mõnda linnutorni ja kirja panna kõik nähtud ja kuuldud linnuliigid ja tulemused meile edastada. Nii selgub Eesti linnurikkaim torn. Allolevalt kaardilt leiab tornide asukohad, külastusajad jm asjassepuutuvat. NB! Kaarti täiendatakse jooskvalt.

Liigirikkaim vaatlustorn asub Kablis


Möödunud laupäeval toimunud tornide linnuvaatluspäeval vaadeldi linde 15 vaatlustornis ning Eesti kõrgeimal mäel ehk Kiviõli poolkoksimäel. Kõige liigirikkama torni tiitli sai vaatluspäevade kuueaastases ajaloos juba neljandat korda ülekaalukalt Pärnumaal asuv Kabli vaatlustorn 111 liigiga. Tulemus jääb kolme liigiga alla sama koha käes olevale vaatluspäevade rekordile. Teise koha saavutas 86 liigiga Haeska torn Läänemaal ja kolmanda 72 liigiga Aardla torn Tartumaal. Kokku nähti ja kuuldi 167 linnuliiki, mis on vaatluspäevade kolmas tulemus.

Tornide linnuvaatluspäev 2016


Eesti Ornitoloogiaühing kutsub kõiki linnuhuvilisi laupäeval, 14. mail tornide linnuvaatluspäevale. Paljudes vaatlustornides üle Eesti ootavad huvilisi juhendajad, et koos linde vaadata, kuid kõik on oodatud osalema ka omal käel. Selleks tuleb laupäeval minna vaid mõnda vaatlustorni, kirja panna kõik sealt kuuldud ja nähtud linnuliigid ning tulemused meile saata. Nii selgub Eesti linnurikkaim vaatlustorn.

Liigirikkaim linnuvaatlustorn asub Tartumaal

9. mail toimus Eesti Ornitoloogiaühingu poolt korraldatud tornide linnuvaatluspäev. Andmeid laekus sel aastal 20 vaatlustornist ja erinevaid linnuliike saadi kirja 161. Ilm oli päikeseline, kuid kohati väga tuuline. Eriti andis see tunda tuultele avatud mereäärsetes tornides, kus liiginimekirjad jäid ootamatult lühikeseks. Tornide linnuvaatluspäeva viieaastases ajaloos osutus kõige liigirikkamaks vaatluskohaks esmakordselt sisemaal asuv Aardla poldri linnutorn Tartumaal, kus vaadeldi 69 linnuliiki. Järgnes samuti sisemaal asuv Räpina ranna vaatlustorn Põlvamaal 64 liigiga ja võrdselt 63 liiki vaadeldi Kuressaare Loode tammiku linnutornis ja Paljassaare roostikutornis.

Tornide linnuvaatluspäev 2015

9.-10. mai on rahvusvahelised rändlindude päevad. Eesti Ornitoloogiaühing kutsub sel puhul kõiki linnuhuvilisi laupäeval, 9. mail tornide linnuvaatluspäevale. Linnuhuvilisi ootavad sellel päeval vaatlustornides üle Eesti juhendajad, kellega saab koos linde vaadelda ja täiendada oma teadmisi piirkonna linnustikust. Kuna selle aasta linnuks on viud, siis pööratakse suuremat tähelepanu röövlindude tutvustamisele. Aasta linnu projekti raames räägivad paljudes tornides röövlinnujuttu meie selle ala spetsialistid. Igas tornis peetakse ka liiginimekirja ning selgitatakse välja Eesti linnurikkaim linnuvaatlustorn. Sel aastal toimub samal päeval tonide linnuvaatlus ka Soomes, Rootsis ja Taanis.

Liigirikkaim linnuvaatlustorn asub Pärnumaal Kablis

11. mail toimus tornide linnuvaatluspäev, mida Eesti Ornitoloogiaühing korraldab neljandat aastat. Kehvast kevadilmast hoolimata soovis tornides linde õppida üle 130 linnuhuvilise, mis on nende linnuvaatluspäevade osalejate rekord. Juhendajaga linnuvaatlust sai teha üheksas maakonnas 16 linnuvaatlustornis, iseseisvalt koostati liiginimekirja veel neljas.

Tornide linnuvaatluspäev 2014


10.-11. mai on rahvusvahelised rändlindude päevad. Eesti Ornitoloogiaühing kutsub sel puhul kõiki huvilisi pühapäeval, 11. mail tornide linnuvaatluspäevale. Linnuhuvilisi ootavad sellel päeval vaatlustornides üle Eesti juhendajad, kellega saab koos linde vaadelda ja täiendada oma teadmisi piirkonna linnustikust. Igas tornis peetakse ka liiginimekirja ning selgitatakse välja Eesti linnurikkaim linnuvaatlustorn.

Tornide linnuvaatluspäeva tulemused

18. mail Eesti Ornitoloogiaühingu poolt korraldatud tornide linnuvaatluspäeval vaadeldi juhendaja abil linde 16 vaatlustornis ja iseseisvalt kahes. Ilus kevadilm meelitas tornidesse üle saja linnuhuvilise. Kõige liigirikkamaks osutus Kihnu saarel asuv Pitkänä linnuseiretorn, kus vaadeldi 107 liiki linde. Sellele järgnesid Haeska linnutorn Läänemaal 91 liigiga ja Räpina ranna vaatlustorn Põlvamaal 81 liigiga. Vaatlustornides pandi kirja kokku 168 liiki sulelisi.

Tornide linnuvaatlus 2013

18. mail toimub tornide linnuvaatluspäev. Sel päeval ootavad vaatlustornides üle Eesti huvilisi juhendajad, kellega koos saab linde vaadelda ja teadmisi piirkonna linnustikust. Igas tornis peetakse ka liiginimekirja ning selgitatakse välja Eesti linnurikkaim linnuvaatlustorn. Linnuvaatlusi ja liiginimekirja võib teha ka omal käel neis vaatlustornides, kus juhendajaid ei ole.

Liida sisu