Rasvatihane 2016

Suur linnuõhtu Tallinnas


13. detsembril kell 18 toimub Tallinnas Eesti Rahvusraamatukogu suures saalis Eesti Ornitoloogiaühingu suur linnuõhtu. Võetakse kokku rasvatihase aasta ja juhatatakse sisse algav turteltuvi aasta. Muusikalisi vahepalu pakub Jaan Sööt. Toimub ka linnuraamatute ja meenete müük. Linnuõhtu on tasuta. Lisateave telefonil 508 2244.

Selgusid parimad linnutundjad

Aasta linnu kodulehel veebruarist novembrini kestnud määramisvõistlusel oli 212 osalejat, neist algajaid 137 ja edasijõudnuid 75. Mõlemas raskusastmes tuli iga kuu vastata viiele hääle- ja pildiküsimusele. Võistlus oli lõpuni väga pingeline ja tasavägine. Kuna mõlemas kategoorias oli parimatel võrdselt punkte, otsustas võitja vastamise kiirus. Algajate hulgas kogusid võrdselt maksimaalsed 50 punkti Aime Kütt ja Allar Tamm, esikoha sai viimases voorus kiiremini vastanud Aime. Kolmanda koha sai 49 punktiga Ene Määr, kes viimases voorus oli kiirem Heivi Varusest.

Arvutijoonistuste konkursi tulemused

15. korda toimunud EENeti arvutijoonistuste võistlusele esitati sel aastal 5396 pilti 199 koolist üle Eesti. Võidutööd laekusid Narva Pähklimäe Gümnaasiumist, Tallinna Kristiine Gümnaasiumist, Tallinna Saksa Gümnaasiumist ning Tartu Kunstikoolist. Võistlusele sai töid esitada kaheksal ajaloo- ja loodusteemal. Enim paelus autoreid teema „Elu ilma elektrita”, mis tõi võistlusele 1617 pilti. Populaarne oli ka Eesti 2016. aasta lind rasvatihane, keda kujutati 521 pildil. Enim konkursitöid laekus Tartu Aleksander Puškini Koolist, Kadrina Keskkoolist ning Narva Keeltelütseumist.

Aasta linnu joonistusvõistluse tulemused

Täna selgusid septembrist oktoobrini toimunud aasta linnu joonistusvõistluse võitjad. 2465 osalejat esitasid võistlusele kokku 2553 tööd. Parimad selgitati neljas vanuserühmas. Täna avati Tartu ülikooli loodusmuuseumis ka rändnäitus võistluse kahekümnest parimast tööst. Žürii ühe liikme, Tartu Kunstnike Liidu juhatuse esimehe Markus Toompere sõnul rõõmustas joonistusvõistlus tehnikate ja stiilide mitmekesisusega - näha võis söejoonistusi, monotüüpiat, diatüüpiat, kollaaži, aga üllatuslikult ka pixelarti ja geomeetrilist kunsti. Parimaid töid saab vaadata aasta linnu kodulehel

Algas aasta linnu joonistusvõistlus


Eesti Ornitoloogiaühing, Tartu Kunstnike Liit, Tartu Lastekunstikool ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed kutsuvad joonistama aasta lindu rasvatihast ja teisi meie tihaseid. Joonistusi ootame kuni 20. oktoobrini. Täpsema info ja tingimused leiab aasta linnu veebilehelt. Joonistusvõistluse parimate tööde auhindamine toimub 18. novembril Tartu Ülikooli loodusmuuseumis.

Eesti Looduse fotovõistlus

1. septembril algas ajakirja Eesti Loodus fotovõistlus, mis on üks Eesti suuremaid loodusfotode konkursse. Osaleda saab nii noorte kui ka täiskasvanute kategoorias. Võistlustöid oodatakse hiljemalt 1. oktoobriks. Muu hulgas annab Eesti Ornitoloogiaühing eriauhinna parimate aasta linnu fotode eest. Vaata lähemalt veebilehelt www.eestiloodus.ee.

Arvutijoonistuste võistlus


1. septembril algas 15. EENeti arvutijoonistuste võistlus "Ajarada", mis esmakordselt on pühendatud ajalooteemadele. Teiste seas on ka  aasta linnuga seotud teema "Tii-tii-digitihane". Võistlusele on oodatud nii lapsed kui ka täiskasvanud. Töid saab esitada 18. novembrini. Auhinnatakse nii parimate tööde autoreid kui ka juhendajaid. Võistlust korraldab Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse struktuuriüksus EENet koos Eesti Rahva Muuseumi ja Eesti Ornitoloogiaühinguga. Vaata lähemalt http://joonistaja.eenet.ee.

Aasta linnu postmark


17. veebruaril annab Eesti Post välja traditsioonilise aasta linnu postmargi, kus sel aastal on rasvatihane. Koos postmargiga ilmub ka esimese päeva ümbrik ja maksimumkaart ning Tallinna postkontorist (Narva mnt 1) saab ilmumise päeval ka erikujundusega esimese päeva templit. Kogu komplekti autor on kunstnik Vladimir Taiger, kes on aasta linnu marke kujundanud juba palju aastaid. Vaata lähemalt Eesti Posti veebilehelt.

Algab rasvatihase aasta

Eesti Ornitoloogiaühing valis 2016. aasta linnuks rasvatihase, meie ühe tuntumatest ja levinumatest lindudest, kelle toimetamisi saab kõikjal aastaringselt jälgida. Rasvatihase aastal saavad tuttavamaks nii meie tihased – rasvatihane, sinitihane, musttihane, tutt-tihane, põhjatihane, salutihane, taigatihane, lasuurtihane, sabatihane, kukkurtihane - kui ka teised talvel toidumaja külastavad ja suvel aias pesitsevad linnud. Rasvatihase aasta veebilehe leiab aadressilt www.eoy.ee/rasvatihane. Lõpuks on külmemad talveilmad meilegi jõudnud ja viimane aeg on lindude toidumaja üles seada. Koostöös Looduskalendri ja Loodusemehega saab selgi talvel jälgida lindude tegemisi Otepääl asuvalt toidumajalt: http://pontu.eenet.ee/player/toi dumaja.html.

Liida sisu