Digiscoping

Trüki


Digiscoping
’u all mõistetakse digikaamera või -telefoni ühendamist vaatetoruga, mille tulemusena saadakse mitmekümnekordse suurendusega foto või video. Vaatetoru ja kaamera optilise võimekuse kombineerimine võimaldab tublisti ületada traditsiooniliste teleobjektiivide võimalusi ning tihti on tehnikagi palju kompaktsem.

Digiscoping’u ajastu algas umbes kakskümmend aastat tagasi. Toona oli tegemist peamiselt üksikute entusiastide kodustes tingimustes valmistatud rakistega. Selle konstruktsiooni ülesseadmine oli tihti keerukas ja aeganõudev. Samuti ei olnud digikaamerad siis veel disainitud pildistamiseks läbi mingi optilise lisaseadme. Uus kontseptsioon äratas kiiresti huvi loodusvaatlejate hulgas. Digiscoping’u abil saadud fotod levisid internetifoorumites, inspireerisid järjest enam seda uut võimalust proovima ja arendama. Optika ja digitehnoloogia kombineerimine on arenenud väga kiirelt.

Praeguseks on vaatetorude valmistajad muutnud seadmed kaamera- või telefoniadapteri abil lihtsalt ja kiirelt liidetavaks. Tooted on arenenud peamiselt kahes suunas: nutitelefonide ning peegel- või hübriidkaamerate ühendamiseks mõeldud adapterid. Digiscoping kompaktkaameratega on jäämas tagaplaanile. Abivahendid on olemas ka telefoni ja binokli ühendamiseks.

Pilti saab teha ka lihtsalt telefoni või fotoaparaati vastu vaatetoru okulaari hoides. Adapter fikseerib aga kaamera stabiilselt ja hoiab selle objektiivi samal joonel vaatetoru okulaari optilise teljega, mis on oluline kvaliteetsema pildi saamiseks. Nii on ka käed vabad vaatetoru täpseks suunamiseks ja teravustamiseks. Adapterite valik on väga lai – universaalsetest telefonikinnitustest ainult ühele tootele disainitud mudelini. Kõige parema tulemuse annab konkreetse vaatetoru ja seadme ühendamiseks loodud spetsiaalne adapter. Selliseid võib üldiselt leida vaid enim kasutatavatele ja tuntuimatele telefoni- ja kaameramarkidele. Milline on parim võimalus konkreetse toru ja telefoni või fotoaparaadi ühendamiseks, seda tuleb uurida tootja kodulehelt, küsida müügiesindajalt või sageli lihtsalt guugeldada. Telefoniadapterite ja abivahendite hinnad algavad umbes kümnest eurost ja küündivad üle saja, peegelkaamera kindlale mudelile loodud adapter võib maksta aga isegi üle 500 euro.

Nagu iga uus asi vajab ka digiscoping kiirelt kvaliteetse pildi tegemiseks katsetamist ja harjutamist. Alustada tasub suuremate liikumatute objektidega. Mida suurem suurendus, seda enam mõjutab pildi kvaliteeti vaatlustoru või kaamera pisimgi värin. Seda aitab vähendada kvaliteetne stabiilne statiiv ja sujuva liikuvusega pea, samuti on soovitatav kasutada distantspäästikut. Mitmel telefonimudelil saab selleks pruukida kõrvaklappide juhtmel olevaid helivaljuse reguleerimise nuppe.

Parima kvaliteediga, fotokonkursile sobivaid pilte saab praegu üldiselt teha siiski vaid peegelkaamera ja spetsiaalse keermega adapteri abil, mis kinnitub otse kaamera bajonetile. Vaid üksikud adapterid võimaldavad kasutada kaamera automaatset teravustamist. Vaja on ka häid valgusolusid, eriti telefoniga pildistades. Muidugi mõjutab tulemust oluliselt vaatlustoru kvaliteet. Digiscoping on peamiselt hea ja lihtne vahend haruldaste ja huvitavate vaatluste tõendamiseks ja jäädvustamiseks, fotolt hiljem liigi määramiseks, rõngaste lugemiseks vm täpsustuste tegemiseks.

Digiscoping’u plussid ja miinused.

  • Võimalik väga suur suurendus.
  • Pilti saab teha kaugelt ja linde häirimata.
  • Võib asendada fotoaparaati või teleobjektiivi.
     
  • Kaamera kinnitamisele ja teravustamisele kulub aega.
  • Liikuva objekti pildistamine on keeruline.
  • Vajab häid ilmastiku- ja valgusolusid.
  • Pildi kvaliteet.

Tekst: Richard Viidalepp, Focus Nordicu Eesti piirkonnajuht

 
Pildistamisel on kasutatud telefoni iPhone 6s või SE, Kowa iPhone`i adapterit, vaatetoru Kowa 884, okulaari TE-11WZ 25-60x maksimaalset suurendust, mis teeb fookuskauguseks ca 1740 mm. Fotod: Robert Wilton

 
IPhone 6, kõrvaklapid distantspäästikuna, Kowa fotoäpp, Focus Phone scope universaaladapter
Kowa TE-11WZ 60x suurendus, Kowa Prominar TSN773 vaatetoru. Fotod: Richard Viidalepp

 
Fotoaparaat Panasonic GF-1, 30mm objektiiv, Nikon 82ED vaatetoru 30x suurendus, fotokas surutud vastu vaatetoru ilma adapterita, distants kajakani 51 meetrit. Fotod: Aivar Veide

 
Pildistatud vist mingi Samsungi telefoniga läbi Zeissi vaatetoru, suurendus umbes 30-40x, Focus universaaladapter. Fotod: Riho Kinks, Andres Kalamees

Kowa keermega adapter Canoni peegelkaamerale.


Kowa adapter iPhone`le 


Focus universaaladapter telefonidele.