Flight of the Swans - Eesti üritused

Trüki

20. oktoobril jõudis Eestisse inglise tiibvarjur Sacha Dench, kes lendab mööda väikeluikede rändeteed Venemaalt Inglismaale. Reede, 21. oktoobri hommikul maandub ta Tartus Raadi lennuväljale ning kell 12 saavad kõik huvilised kohtuda Sacha ja tema meekonnaga Tartu Raekoja platsil. Kui hea lennuilm püsib, külastab ta reedel ka Tartu loodusmaja ning kohtub sealsete loodusringide lastega. Kui kõik läheb plaani järgi, lendab ta laupäeval üle Põltsamaa, Türi ja Rapla Läänemaale Haeskasse, kus pühapäeval on kavas luigeretk kõigile huvilistele. Edasi kulgeb Sacha lend marsruudil Lihula-Pärnu-Häädemeeste-Ikla.

Inglanna Sacha Dench lendab tiibvarjuga mööda väikeluikede 7500 km pikkust rändeteed nende Venemaa pesitsusalalt talvistuskohta Inglismaale, et juhtida tähelepanu selle kauni linnuliigi olukorrale ja kaitse vajadusele. Väikeluige arvukus on viimase kahekümne aastaga ligi poole võrra vähenenud. Meilt läbirändava alamliigi populatsioon on praegu  umbes 18000 isendit.  Sacha alustas oma lendu 19. septembril Petsora jõe deltast. Oma teekonnal teeb ta koos tugimeekonnaga peatusi riikides, kus on väikeluikedele olulised peatusalad. Sacha kohtub kohalike kogukondadega ja räägib väikeluikede kaitsest.
www.flightoftheswans.org
www.facebook.com/flightoftheswans
Meisterdamist

Konverents ja perepäev 10. oktoobril Tartus

Flight of the Swans Eesti keskne üritus toimub 10. oktoobril Tartus Eesti Maaülikooli metsamajas (Kreutzwaldi 5). Kell 11 algab kõigile avatud konverents. Ettekanded on eesti ja inglise keeles eestikeelse kokkuvõttega. Registreerimine ei ole vajalik. Kell 15 algab perepäev, kus saab meisterdada, osalda mälumängus, uurida tiibvarje, teadmisi luikede ja teiste arktiliste veelindude kohta jm. Päeva lõpetab luigeteemaliste tuulelohede lennutamise maailmarekordi üritus!
Lisateave: leho.luigujoe@emu.ee, 507 9713.

Konverents
Eesti Maaülikooli metsamajas, Kreutzwaldi 5, auditoorium 1A5

11:00 avasõnad
11:20 Eileen Rees (WWT, Inglismaa) - Väikeluige Loode -Euroopa populatsiooni seisund ja selle kaitse (inglise keeles)
11:45 Leho Luigujõe (EMÜ) - Väikeluik Eestis ja tema kaitse planeerimine (eetsi keeles)
12:10 Kaili Viilmaa (Keskkonnaamet) – Liigikaitse korraldamine Eestis (eesti keeles)
12:35 Julia Newth (WWT, Inglismaa) – Väikeluige jahipressi vähendamine Venemaal: praktilisi lähenemisviise (inglise keeles)
13:00 Madis Leivits (EMÜ) - Pliid sisaldava jahimoona kasutusest tulenevad ühised ohud tervisele ja heaolule (eesti keeles)

Perepäev
Eesti Maaülikooli metsamaja esisel platsil

15:00 Luigeteemaliste hampelmannide, viltimise ja tuulelohede valmistamise töötoad, näomaalingud, pesakastide meisterdamine, mälumäng, tiibvarju demonstreerimine jm.
17:00 Luigeteemaliste tuulelohede lennutamise maailmarekordi katse. NB! Tulla võib nii oma lohega kui ka meisterdada kohapeal. Lohede lennutamist korraldab Urmas Abel, urmasbl@gmail.com, 5666 0628.

Flight of the Swans Eesti üritusi toetavad ja löövad kaasa: Eesti Maaülikool, Eesti Ornitoloogiaühing, Tartu Loodusmaja, Keskkonnaamet, Eesti Tiibvarjuspordi Liit, Silberauto, Kollamaa puhkemaja, Tuulingu puhkemaja.

Flight of the Swans Eesti patroon Jaan Tätte: "Luik oma ilus, suuruses ja hapruses on minu jaoks kogu elava looduse sümboliks. Kui peaksime kuulma viimase luige kluugutust, ei ole kaugel ka viimase inimese appikarje. Meie vōimuses on seda hetke edasi lükata.“