EOÜ 20. suvepäevad

Trüki

2.-3. juulil toimus Lahemaa servas Kolgal Eesti Ornitoloogiaühingu 20. avatud suveseminar ehk suvepäevad. Osalejaid saabus sel aastal 163, kelle seas oli ühingu liikmeid ja külalisi peaaegu võrdselt. Viimaste aastate meeldiva trendina oli näha palju lapsi ja noori. Suvepäevade baasiks olnud Kolga kool ja selle kaunis ning mitmekesine ümbrus lõid suurepärased eeldused päevade kordaminekuks. Ka suviselt vahelduv ilm pidas vaatamata ennustustele peaaegu lõpuni vastu peamiselt päikselisena. Siit leiad suvepäevade kroonika. Fotode autorid on Margus Kupp, Kersti Kinks, Elle-Mari Talivee, Minni Saapar, Kristjan Adojaan ja EOÜ. Rohekm fotosid leiad meie Facebooki lehelt ja Margus Kupp`i galeriist, kus on ka lõbus video laululahingust.


Pärast ornitoloogiaühingu lipu heiskamist, tervitussõnu ja programmi tutvustust avas päevad traditsiooniline ülevaade piirkonna linnustikust. Renno Nellis tutvustas 2014. aastal ühingu poolt Lahemaal läbi viidud põhjaliku inventuuri tulemusi. Sellest selgus, et paljude linnuliikide arvukus on Lahemaal seni arvatust palju suurem. Samas on mõned liigid aja jooksul kahjuks ka kadunud. Peale lõunat jätkas ettekannete osa Veljo Volke, kes rääkis lindude laevaloenduse metoodikast ja eripäradest ning Soome lahe idaosa käimasoleva loenduse esialgsetest tulemustest. Juba praeguseks on selles piirkonnas avastatud mitu väga olulist veelindude rändeaegset koondumiskohta, mis väärivad erilist tähelepanu ja kaitset. Päeva esimese osa lõpetuseks pajatas Juminda külavanem Karli Lambot elust rannakülades ning jutt veeres isegi tema sportlaseteele ja muudele värvikatele meenutustele.

Ettekannetega samal ajal said väiksemad lapsed Kolga kooli käsitööõpetaja Cornelia Kermi juhendamisel joonistada ja meisterdada, ikka lindude teemal. Vanematele lastele oli Lahemaa Loodushariduse Selts kooli ümbruses ette valmistanud maastikumängu. Selles tuli lastel nutiseadme abil üles leida orienteerumispunktid ning vastata linde ja loodust puudutavatele küsimustele. Kuigi mõni nutiseade tõrkus ja mõni võistkond pisut rohkem eksles, oli laste seas pärast elevust ja kiidusõnu.

Päeva teises osas toimus õues suur pesakastipäev. Rasvatihase aasta eestvedaja Margus Ots näitas erinevaid pesakastitüüpe ja rääkis, kellele, milleks ja kuidas neid üldse teha. Igaüks sai endale ka ise pesakasti kokku lüüa. Meelis Uustali juhendamisel toimusid kooli ümbruses ringkäigud, kus sai selgeks, kuhu tasub erinevatele liikidele mõeldud pesakaste üles panna. Samal ajal tutvustasid Marko Mägi, Jaanus Elts, Renno Nellis ja Riho Kinks pesakasti- ja õõnelindude uurimise meetodeid ja vahendeid. Juttu oli alates isetehtud rähnipüügikahvast kuni kaasaegsete kiibilugejate ja veebikaamerateni. Erilist elevust tekitas kaamera ja pika ussjätkega aparaat, millega saab pessa ja muudesse uuretesse sisse vaadata. Osalejad said kõiki vahendeid oma käega ka katsuda. Lapsed said samal ajal õues Kristiina Jõksi juhendamisel ka joonistada ja mängida. Kogu päeva oli igaühel võimalik uurida Kowa ja Focuse optikavalikut, mida tutvustas Richard Viidalepp Focus Nordicust.

Programmi õhtune osa algas luule- ja laululahinguga, kus osalejad jagunesid regioonide järgi kolme võistkonda: põhi, lõuna ja lääs. Haldja Kanguri juhitud luulelahingus tuli etteloetud luuletuste põhjal ära arvata Kalevipojas ja teistes teostes esinevad linnuliigid ning näidata ka linnuluule lugemise ja kirjutamise oskust. Urmas Abeli korraldatud laululahingu jaoks moodustati spetsialistidest žürii koosseisus Andres Kalamees, Margus Ots, Uku Paal ja Peep Veedla. Iga võistkond sai loosiga viis linnuliiki, kes tuli žüriile selgeks teha sõnu kasutamata. Juba esimeste etteastetega oli selge, et laululahingu asemel toimub jõukatsumine pigem fantaasiaküllase pantomiimi ja koreograafia valdkonnas. Paljud etteasted valmistasid žüriile ja publikule tõsist peamurdmist. Kõige sagedamini kõlanud pakkumine oli kägu. Õhtu parimateks etteasteteks tunnistati Veljo Volke kehastatud rohevint toidulaual, Tarvo Valkeri nõtke punajalg-tilder ning Mattias Mäestu nutikalt lahendatud ja suurima naeruhoo põhjustanud piiritaja.


Avapäev lõppes lõkkeõhtuga Kolga Rahva Maja juures. Ühemehebändina esinenud ansambel Pööriöö muusika taustal pakuti suvepäevade väikese juubeli puhul kringlit, saiakesi, krõpse ja muud head ning paremat. Esimese vahepalana kuulutas Jaanus Elts välja 2017. aasta linnu, kelleks on turteltuvi. Sel puhul andis ta ühingule kingituseks üle turteltuvi kauni munadega pesa ning salapärase joodava sisuga šampooni Dove (inglise keeles tuvi). Teise vahepalana rääkis Maarja Orusalu õudusloo Kolga mõisa maadel kummitavast punapäisest naisest, kelle hammustuse järel mehed aasta jooksul surevad. Selle peale nihkusid suvepäevalised lõkkele lähemale ning toimus annetuste kogumine Kolga Rahva Maja ja kohaliku kogukonna toetuseks. Tõelise üllatusena said viimased lõkkelised pimeduse saabudes imetleda üksteise järel süttivaid jaaniussitulukesi.

Pea 40 linnusõpra alustas pühapäeva hommikut juba kell 6 linnuõppega. Algajatega tegi piirkonnas jalutuskäigu Eerik Leibak, edasijõudnutega Margus Ots. Hommiku parimaks leiuks oli valgeselg-kirjurähn, platsis oli ka kogu suvepäevade aja taustaks kukkunud kägu. Pärast hommikusööki läks enamik osalejaid kultuuri- ja linnuretkele, kus giidide Maarja Orusalu ja Riina Laanetu juhtimisel külastati Kolga ümbruse muinaskülasid, Juminda ja Pärispea poolsaare rannakülasid ning vaadeldi veelinde. Paarkümmend noort huvilist sõitis samal ajal uurimisretkele, mida juhendasid ühingu auliige Linda Metsaorg ja Kaja Peterson. Retkel tutvuti Pärispea poolsaare lindude ja loodusega ning otsiti Nõmmeveskilt jõgivästrikku, keda siiski ei nähtud.

Suvepäevad lõpetas traditsiooniliselt kutsemeisterlikkuse võistlus. Kristiina Jõksi läbiviidud algajate jõukatsumisel tuli linde ära tunda välimuse ja hääle järgi. Selle võitis Tarmo Kivisilla, teine ja kolmas koht läks jagamisele paljude osalejate vahel. Julge osalemise eest sai lohutusauhinna Mari Ottesson. Kõik võitjad said endale valida meelepärase raamatu suvepäevade toetajate pakutud valikust. Uku Paali korraldatud edasijõudnute võistlus põhines ainult fotodel. Selle võitis ülekaalukalt 82 punktiga Tarvo Valker, teise koha saavutas Eerik Leibak napi ühepunktise ülekaaluga 65 punkti kogunud Rene Ottessoni ees.

Parasjagu suvepäevade lõpetamise ajaks oli kohale jõudnud ammu lubatud tugev vihmasadu. Seepärast jäi ilmselt esimest korda suvepäevade ajaloos lipp pidulikult langetamata ja lõputseremoonia toimus hoopis kooli võimlas. Osalejate meeleolu see muidugi ei häirinud. Lõpetamisel kuulutati esmalt välja kutsemeisterlikkuse võistluse võitjad ja anti kätte muud auhinnad. Teiste seas teenisid šokolaadist aumedali kõik lõpuni vastu pidanud lapsed. Seejärel toimus suur loosimine, kus osalejatele jagati hulk maitsvaid kringleid, raamatuid ja muid meeneid. Priskeim auhind ehk binokkel loositi välja suvepäevadel ühingu liikmeks astunute vahel, keda seekord oli koguni 17. Väga oluline osa suvepäevade lõpetamisel on muidugi kõigi nende inimeste ja asutuste tänamine, kes aitasid suvepäevi ette valmistada ja läbi viia ning üritust toetasid. Peakorraldajad said endale tänuks pähe ka lõhnava lillepärja.

Eesti Ornitoloogiaühing tänab kõiki vabatahtlikke, abilisi ja toetajaid, kes suvepäevade korraldamisele kaasa aitasid ning Kolga Rahva Maja ja Kolga muuseumi. Suur tänu sponsoritele: BalSnack, Eesti Pagar, Focus Nordic, Nordic Digital, Veldi ja Tütred, kirjastused TEA, Koolibri, Varrak ja Tänapäev, Eesti Kirjandusmuuseum ja rahvaluule arhiiv, Linda Metsaorg. Suvepäevade suurtoetaja on Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Tänavustel suvepäevadel oli natuke ka juubelihõngu. Ühingu esimesed suvepäevad toimusid 20 aastat tagasi Põlvamaal Taevaskojas. Osalejaid oli toona pisut vähem, kuid programm ja meeleolu üsna sarnane tänasele. Esimeste suvepäevade kokkuvõtet saab lugeda EOÜ kodulehelt www.eoy.ee/arhiiv/1997/valgemetsa.htm. Eesti Ornitoloogiaühingu järgmised suvepäevad toimuvad ilmselt kusagil Eesti lääneosas.