Juhised linnusõbralikuks käitumiseks

Trüki

Eesti Ornitoloogiaühingu algatusel on valminud linnuhuvilise meelespea, mis annab juhised linnusõbralikuks käitumiseks. Meelespea tuletab meelde, kuidas linde vaadelda, pildistada ja rõngastada nii, et mitte seada ohtu nende heaolu. Samuti kirjeldatakse põhitõdesid lindude toitmise, pesakastide ja linnujahi kohta ning muid olukordi, kus igaüks meist võib lindudega kokku puutuda.
Linnuhuviliste ja loodusfotograafide abiga kokku pandud meelespea eesmärk on vähendada võimalikku kahju lindudele ja loodusele, mis võib tulla eeskätt teadmatusest.

Näiteks loodusfotograafia buum on esile toonud probleemi, kus harukordse pildiklõpsu nimel unustavad mõned algajad fotograafid lindude heaolu ja võivad oluliselt häirida haruldaste ja häirimistundlike liikide elu. „Igaüks, kes lindudega sagedasti kokku puutub, peaks hästi tundma linnuliike ja nende käitumise iseärasusi,“ kommenteeris linnuhuvilise meelespea koostaja Tiiu Tali. „Osa liike on häirimisele tundlikumad ja ettevaatamatu käitumine võib pesitsusedukusele halvasti mõjuda. Haruldasemate liikide puhul tähendab see suurt kaotust.“

Linnuhuvilise meelespeaga saab tutvuda Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehel

Lisateave:
Tiiu Tali
Eesti Ornitoloogiaühing
56066332
tali.tiiu@gmail.com

Foto: Andres Kalamees